Superpotraviny

10.01.2020

Acai, Chlorela, Chia...ne, to nejsou nejoblíbenější dětská jména světových celebrit ( i když nic není nemožné J ) jedná se o názvy tzv. Superpotravin. Pokud neznáte tento pojem, denně nejíte chia puddnk a váš Instagram neobsahuje alespoň jednu fotku Acai bowl, jako byste nežili. Co jsou vlastně Superpotraviny, proč bychom je měli jíst a jaké jsou jejich účinky? Na to se společeně podíváme v následujícím článku.

Pojem superpotraviny není žádným nováčkem, poprvé byl tento výraz použit již na začátku 20.století a postupně se stále více dostával do povědomí lidí. Velký rozmach superpotravin v posledních letech je ovlivněn aktuálním trendem zdravého životního stylu, vyváženým stravování a zájmem o sport. V dnešní době jsme ochotni za zázračné trendy potraviny zaplatit peníze navíc a to i přes to, že ne vždy je jejich blahodárný účinek prokázán. 

Ono totiž samotné slovo superpotravina žádnou oficiální definici nemá, jedná se především o marketingový pojem označující potraviny pozitivně ovlivňující lidské zdraví. Superpotraviny bývají bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty, které přispívají k naší duševní pohodě. V ideálním případě je vždy konzumujte v syrové formě, abyste z nich vytěžili co nejvíce.

O jaké potraviny se tedy jedná a jak jejich blahodárných účinků můžeme využít?

K superpotravinám obecně řadíme i většinu ořechů, semínek, luštěnin a vybrané bobulovité ovoce a nebo třeba také granátové jablko, brokolice a avokádo.

Pojďme se společně podívat na nejznámnější superpotraviny, jejich benefity a jakým způsobem je nejlépe zužitkovat.

Goji-Kustovnice Čínská: Jednoznačným favoritem je Goji-známá také jako Kustovnice Čínská pocházející dle názvu z Asie. Jejím hlavním benefitem jsou antioxidační účinky a stím spojená harmonizace činnosti jater, ledvin a posílení obranyschopnosti. Goji se může pochlubit vysokým obsahem betakarotenu, vitamínu C, B1, B2, zinku, selenu, vápníku a železa. Využití je zcela na vás, ale nejoblíbenjěší je v kombinaci se snídaňovou kaší, smoothie a nebo jako večerní zobání k televizi.

Borůvky - Obzvláště maminky malých dětí je mají rády, není nic roztomilejšího než vidět vaši ratolest v bílem tričku s fialovou pusou plnou borůvek J!U borůvek je známo, že napomáhají při léčbě chřipky, angíny, působí příznivě v boji se záněty močového ústrojí a mohou se chlubit i svými protirakovinnými účinky. Najdete v nich vitamin C, draslík, karoten a železa a pozor- jsou vhodné při hubnutí. S borůvkami se běžně setkáváme i v kosmetickém průmyslu při výrobě pleťových peeling a krémů.

Brokolice - aneb zelený květák. Brokolici jsem odmítala jíst, tak mi máma tvrdila, že to je exotická odrůda květáku. Hned jsem si připadala cool, že jím exotickou zeleninu. Kromě exotických vlastností, je brokolice bohatá na vitamin C, E, B1 a kyselinu listovou. Vysoké zastoupení vitamínů doplňuje i celá řadu minerálních látek -železo, draslík, vápník, zinek, a fosfor.

Chlorella - Když se řekně chlorella, tak se mi vždycky vybaví chlorovaná voda v bazénu, přitom chudinka chlorella nemá s bazénem nic společného. Jedná se o zelenou sladkovodní řasu, která má díky vysokému množství vitamínů a minerálů blahodárné účinky na lidský organismus. Je bohatá především na kyselinu listovou a vitamíny D, B12, K, A, B3, E, vápník, hořčík a draslík. A pozor, chlorella má detoxikační účinky a odvádí z těla pryč škodlivé látky.

Mladý ječmen - Tak pod tímto názvem se mi vybaví velmi pohledný úsměvavý mladík kolem 25, prostě mladý kořen J! Mladík v podobě ječmene vám pomůže zatočit s únavou, posílí vaší imunitu, chrání srdce a cévy a podobně jako chlorella, pomáhá detoxikovat organismus. Mládí vpřed a předvším s ječmenem!

Chia semínka - Už jen to, že při zadání slovního spojení chia pudink se vám zobrazí 2 890 000 výsledků, svědčí o tom, že chia semínka jsou hitem. Drobná černá semínka se mohou chlubit vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin, příznivě ovlivňují srdce, nervy a cévy, podporují trávení a skvěle zasytí. Jejich využití je velmi pestré od snídaňových kaší, pudinků, koláčů až po zeleninu a pečené maso.

Granátová jablka - Dříve mi granátové jablko nic moc neřikalo, objevila jsem jeho kouzlo až po přestěhování do Holandska a to především proto, že se prodává skoro všude a je výborným zpestřením do salátu. Kromě jeho výborné nasládlé chuti, je hlavním benefitem antioxidační účinek, kdy se může dokonce pochlubit i podporou ničení rakovinových buněk. 

Konopná semínka - Možná by se spíše hodilo u této superpotraviny přispět nějakým zážitkem z Holandska, ale kouzlo konopných semínek znám již pár let. Konopná semínka jsou velmi vzácná díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin a díky tomu blahodárně působí na srdce, mozek, kůži a krevní oběh. Mohou se pochlubit i zastoupením vitamínů a minerálu, zejména železem, vápníkem, hořčíkem, chromem a draslíkem.

Využití superpotravin je hodně o vaší fantazii, preferencích, chutích a dostupnosti. Můžete je konzumovat jak samostatně, tak i přidávat do vámi oblíbených jídel, smoothie, koláčů a pochutin. Superpotraviny můžete jíst v neomezeném množství, ale opět platí všeho s mírou. Naštěstí mají většinou specifickou a intenzivní chuť, tudíž není zrovna jednoduché se jimi předávkovat. Záleží na tom, co vám lépe vyhovue a je pro vás snadnější a snesitelnější. Někomu více vyhovují superpotraviny v tabletách, jinému v podobě nápoje a nebo jen tak čerstvé bez jakékoliv úpravy. Fantazii se meze nekladou, na Instagramu dennodenně najdete inspiraci v podobě lákavých receptů, dech-beroucích snídaní v kavárnách a hlavně k tomu nezapomeňte přidat hashtag #cleaneating #superfood a #healthylifestyle